⇆ localhost Kushiin Dashboard/kushiin African Marketplace/app Uasi/uasi
KC1 ICE COFFEE C 340.75 ▲ +4.90% KENYA MY25/26 productie 850.000 bags ▲ +13.3% ETHIOPIA MY26/27F export 7,13M bags ▲ +2.4% UGANDA export 12mnd t/m nov'25: 8,7M bags ▲ +48.5% TANZANIA MY25/26F export 1,37M bags ▲ vs 1,26M RWANDA exportwaarde 2025: $116M EUDR grote ondernemingen van kracht sinds 30-12-2025 MOMBASA transit → Hamburg/Antwerpen: 18–30 dagen ROTTERDAM NL groene-koffie re-export 2024: ~90.000t RODE ZEE Suez-transits −90% (dec'23–mrt'24) ▼ KC1 ICE COFFEE C 340.75 ▲ +4.90% KENYA MY25/26 productie 850.000 bags ▲ +13.3% ETHIOPIA MY26/27F export 7,13M bags ▲ +2.4% UGANDA export 12mnd t/m nov'25: 8,7M bags ▲ +48.5% TANZANIA MY25/26F export 1,37M bags ▲ vs 1,26M RWANDA exportwaarde 2025: $116M EUDR grote ondernemingen van kracht sinds 30-12-2025 MOMBASA transit → Hamburg/Antwerpen: 18–30 dagen ROTTERDAM NL groene-koffie re-export 2024: ~90.000t RODE ZEE Suez-transits −90% (dec'23–mrt'24) ▼

⚠ Onderzoek-snapshot, geen live datafeed. Cijfers zijn opgehaald uit publieke bronnen op 29 juli 2026 — zie Bronnen & methodologie voor herkomst en actualiteitsgrenzen per cijfer.

Coffee Intelligence — Oost-Afrika

Eén terminal voor markt-, regio- en ketendata van Oost-Afrikaanse koffie

Kenia, Ethiopië, Rwanda, Tanzania en Oeganda — van beursprijs tot boerderij-altitude, van wasstation tot haven, van EUDR-plicht tot handelaar. Financiële en niet-financiële variabelen naast elkaar.

01 — Markt

Prijsvorming

De ICE Coffee C-future is de wereldwijde benchmark voor gewassen Arabica. Robusta (dominant in Oeganda en een deel van Tanzania) noteert apart op de Robusta-future in Londen — niet in dit paneel.

ICE Coffee C Futures (KC1) — Arabica benchmark ● verbinden…
USd/lb 340.75 ▲ +4.90% (dag)
Vorige slot339.40
Contractgrootte37.500 lbs
Tick / waarde0.05 / $18.75
BeursICE US
334.13 (dag laag)342.63 (dag hoog)

Kenya AA (screen 18, hoogste grade) noteert los van KC1 een fysieke premie: USD 350–523+ per 50kg-baal op het NCE-seizoen 2025/26 — een indicatie van hoe ver specialty-Kenia boven de commodity-future kan liggen.

Marktconcentratie handel

Groene-koffiehandel kent een concentratiescore van 5/10 (gematigd gefragmenteerd). Neumann Kaffee Gruppe was in 2024 wereldwijd marktleider qua verkoopvolume en verwerkt naar schatting 1 op de 8 bonen die wereldwijd worden geconsumeerd.

EUDR-compliancekosten voor koffie worden geschat op €0,10–0,50 per kilo groene koffie, afhankelijk van herkomst en infrastructuur — relevant tegen een boerenprijs van doorgaans rond $3/kg.

02 — Landenoverzicht

Productie & export per land

MY = marketing year (oogstjaar, loopt per land verschillend). Bags = balen van 60kg, tenzij anders vermeld.

Land Type Productie (recent) Export (recent) YoY Hoofdhaven
Kenya Arabica 850.000 bags (MY25/26F) 840k → 940k bags (25/26→26/27F) +13,3% Mombasa
Ethiopia Arabica 11,56M bags / 694.000t (MY25/26F) 7,13M bags (MY26/27F) +2,4% Djibouti
Rwanda Arabica n.b. (zie regiodata) ~20.000t (22/23) · $116M (2025) — Mombasa / Dar es Salaam*
Tanzania Arabica Robusta 1,45M bags (750k Ar. + 700k Rob.) 1,37M bags (775k Ar. + 625k Rob.) vs 1,26M (24/25) Dar es Salaam
Uganda Robusta Arabica Robusta ~80–85% van totaal 8,7M bags · $2,4B (12mnd t/m nov'25) +48,5% Mombasa*

* Rwanda en Oeganda zijn landlocked — export loopt via Mombasa (Kenia) en/of Dar es Salaam (Tanzania) na overland transport.

03 — Regio's & Farms

Groeigebieden, altitude en variëteiten

Altitude is de belangrijkste niet-financiële kwaliteitsvoorspeller: hoger = langzamere rijping = dichtere bonen = hogere cupping-scores.

🇰🇪 Kenya→ Mombasa
  • Nyeri1.600–2.000mVolcanische grond, bright acidity, fruitig-karamel
  • Kirinyaga1.310–1.900mHellingen Mt. Kenya, citrus/grapefruit, levendige zuren
  • Murang'a1.340–1.950mUitlopers Aberdare Ridge
SL28SL34Ruiru 11Batian
🇪🇹 Ethiopia→ Djibouti
  • Yirgacheffe1.700–2.200mVooral gewassen, floral/complex
  • Sidamo1.500–2.200mGewassen = bright acidity, natural = fruit-forward
  • GujiShakiso/Uraga/HambelaHoogste lots, mandarijn/lychee/aardbei
  • HararOost-EthiopiëVrijwel uitsluitend natural, bosbes/wijnachtig
HeirloomDuizenden landraces
🇷🇼 Rwanda→ Mombasa/Dar es Salaam
  • Zuidelijke Provincie (Huye, Nyamagabe)1.700–2.200mCentraal plateau, rood fruit/karamel/kruidig
  • Lake Kivu / Westelijke regio1.400–1.800mVulkanische grond, meer-gemodereerd microklimaat
Rode Bourbon (~95%)Gele Bourbon
🇹🇿 Tanzania→ Dar es Salaam
  • Noordelijke hooglanden (Kilimanjaro, Arusha)1.200–2.200mHelderder, zoeter, intenser profiel
  • Zuidelijke hooglanden (Mbeya, Ruvuma/Mbinga)1.400–1.800mZachter, meer floraal
  • West Lake (Kagera, Kigoma)—Vooral Robusta
Bourbon N39SL28/SL34KentK7
🇺🇬 Uganda→ Mombasa
  • Mount Elgon (Bugisu, Kapchorwa)1.300–2.300mArabica, bij Sipi Falls
  • Rwenzori Mountains1.500–2.300mArabica, grens met DR Congo
  • West Nile1.300–1.600mVooral Robusta, schaduwteelt onder banyan-bomen
Robusta (~80–85%)SL14Nyasaland

04 — Verwerking & technieken

Van kers tot groene boon

De verwerkingsmethode bepaalt smaakprofiel en prijs minstens zoveel als origine.

Gewassen (Washed)

Pulp verwijderd, fermentatie in water, daarna gedroogd. Schone, heldere zuren, florale/fruitige tonen zonder pulpinvloed. Dominant in Kenia, Rwanda (~80%) en het grootste deel van Ethiopische specialty (Yirgacheffe, Sidamo).

Natural (Dry)

Hele kers gedroogd in de zon, pulp pas later verwijderd. Vollere body, zoete, uitgesproken fruittonen. Karakteristiek voor Harar (Ethiopië) en een groot deel van Robusta uit Oeganda/Tanzania.

Honey

Pulp deels verwijderd, boon droogt met een laag mucilage ("honing") nog aan de schil. Tussenpositie qua body en zoetheid. Groeiend segment in Rwanda (samen met natural en anaerobic ~5% van export).

Anaerobic

Gecontroleerde fermentatie in gesloten, zuurstofarme tanks vóór drogen. Intense, experimentele smaakprofielen. Klein maar groeiend specialty-segment, met name Rwanda en delen van Kenia/Ethiopië.

LandOverwegende methodeNotities
KenyaGewassenNagenoeg uitsluitend gewassen via wasstations (factories)
EthiopiaGewassen + NaturalRegio-afhankelijk: Yirgacheffe/Sidamo overwegend gewassen, Harar overwegend natural
RwandaGewassen (~80%)~5% natural/honey/anaerobic met hogere specialty-premie; 300+ wasstations, vaak <50% bezetting
TanzaniaGewassenArabica overwegend gewassen; Robusta veelal natural
UgandaNatural (Robusta) / Gewassen (Arabica)Robusta grotendeels dry/natural; Arabica in Elgon/Rwenzori overwegend gewassen

05 — Logistiek & havens

Van wasstation naar Europese haven

Drie havens bedienen vrijwel de gehele Oost-Afrikaanse koffie-export, inclusief de landlocked landen Rwanda en Oeganda.

MombasaKenya
BedientKenia, Oeganda (+3–5 dgn overland Kampala), Rwanda
Transit → Hamburg/Antwerpen/Rotterdam18–30 dagen
Containerkosten (20ft)$1.500–2.000

Chronische congestie sinds oktober 2025 — reken op +5–10 dagen extra in piekperiodes.

Djiboutivia Ethiopia
Aandeel Ethiopische trade~80% via Addis–Djibouti-corridor
Afstand Addis Abeba → haven~900 km
Trein (Addis–Djibouti Railway)<20 uur
Weg (vrachtwagen)2–4 dagen

94%+ van via Djibouti geladen exportvolume is Ethiopische herkomst — vrijwel een dedicated corridor.

Dar es SalaamTanzania
Aandeel Tanzania maritieme handel>90%
Positie4e grootste haven Afrikaanse Indische Oceaan-kust

Kwaliteitsrisico: geveilde koffie is vaak al 3 maanden oud bij verscheping; opslagcondities in de haven kunnen kwaliteit verder aantasten.

Europese aankomst — de poort tot Nederland

Rotterdam is de belangrijkste toegangspoort voor groene koffie naar Nederland en heeft de afgelopen jaren importvolume overgenomen van Antwerpen. Nederland was in 2024 de op twee na grootste re-exporteur van groene koffie in Europa (~90.000 ton re-export) — koffie komt binnen in Rotterdam en wordt van daaruit doorverdeeld naar de rest van de EU. Hamburg en Antwerpen blijven daarnaast de twee andere grote Noordwest-Europese koffiepoorten. Voor Oost-Afrikaanse koffie loopt de zeeroute in de normale situatie via het Suezkanaal naar een van deze drie havens.

Rederijen & logistieke spelers
Containerrederij

Maersk, MSC, CMA CGM

De drie grootste containerrederijen ter wereld, alle drie actief op de route Mombasa/Dar es Salaam ↔ Rotterdam/Hamburg met geplande afvaarten circa elke 1–2 weken.

Containerrederij

Hapag-Lloyd, COSCO, Evergreen

Aanvullende lijndienst-operators op dezelfde Oost-Afrika–Europa-corridor, met vergelijkbare frequentie.

Logistiek — Kenia dominant

Bolloré Transport & Logistics

Verwerkt naar schatting 60% van alle koffie-export uit Kenia. Beheert het grootste gelicenseerde koffiemagazijn (15.000 m², onderdeel van 161.000 m² totale opslag in Nairobi, Mombasa en Kisumu). Actief in Kenia sinds 1968, in 46 Afrikaanse landen.

Freight forwarder — wereldwijd

Kuehne+Nagel

's Werelds grootste non-vessel-operating common carrier (NVOCC), aanwezig in 18 Afrikaanse landen, met specifieke dienstverlening voor bederfelijke/agrarische lading zoals koffie.

Kosten per kilo
Container (20ft), Oost-Afrika, 2026$1.800–4.500
Lading per container~290–300 balen (60kg) ≈ 17,4–18t
Vrachtcomponent per kilo$0,12–0,30/kg
Eigen berekening (kosten ÷ lading)≈ $0,10–0,26/kg

Rekenvoorbeeld uit een concrete casus: groene koffie van Djibouti naar New York komt op een landed cost van ≈ $7,56/kg — een opslag van $0,56/kg (8,0%) boven de FOB-prijs. Naar een Europese haven (kortere afstand, lagere vracht) landt vergelijkbare koffie doorgaans rond $7,35/kg. Let op: dit is een specifiek rekenvoorbeeld (Ethiopische koffie, één bron), geen algemeen geldend Oost-Afrika–Nederland-tarief — containertarieven variëren sterk per vaarroute, seizoen, rederij en actuele Rode Zee-situatie (zie hieronder).

Van boer tot kopje — de volledige waardeketen

Boer, exporteur, handelaar, brander en retailer nemen allemaal een marge. Onderstaande cijfers komen uit een gedetailleerde studie van gemalen koffie in de Duitse detailhandel (niet Nederland-specifiek — dat cijfer was niet te vinden) en tonen de marge per kilo, niet het aandeel van de eindprijs.

SchakelMarge per kg
Boer (farmgate)€0,41
Exporteur€0,29
Handelaar/trader€0,26
Brander€0,89
Retail€1,39
Gemiddelde consumentenprijs (totaal)€8,06 / kg

Bredere, minder methodologisch specifieke schattingen (meerdere bronnen, wereldwijd) plaatsen het aandeel van de boer in de uiteindelijke retailprijs van een kop koffie op slechts 3–6%. Deze twee statistieken zijn niet direct optelbaar — ze komen uit verschillende studies met verschillende methodes — maar wijzen dezelfde kant op: de boer krijgt verreweg het kleinste deel van de waarde.

Geopolitieke impact — de Rode Zee-crisis

Sinds nov. 2023 Suez-transits −90% (dec '23–mrt '24) Azië–Europa rates +25–40% Pauze medio nov. 2025–eind feb. 2026
  • Houthi-aanvallen op koopvaardijschepen in de Rode Zee/Golf van Aden (190+ incidenten tot oktober 2024) dwongen de meeste grote rederijen om de Rode Zee/het Suezkanaal te mijden en om te varen via Kaap de Goede Hoop — circa 3.000 zeemijl extra.
  • Oorlogsrisicopremie op scheepsverzekering (hull & machinery) liep op tot minstens 0,70% van de scheepswaarde, tegen 0,30% vóór de aanvallen.
  • Van medio november 2025 tot eind februari 2026 was er een relatieve pauze in de aanvallen, gekoppeld aan een regionale de-escalatie — maar rederijen gaven voor 2026 een verbluffend brede winstverwachting af (van $1,5 mrd verlies tot $1,0 mrd winst), wat de aanhoudende onzekerheid illustreert.
  • Voor Oost-Afrikaanse koffie is dit direct relevant: Mombasa/Djibouti liggen aan dezelfde noordwaartse vaarroute richting Suez als het Azië–Europa-verkeer. Bredere onrust in het gebied raakt dus ook deze corridor.

Niet gevonden: een specifiek, gekwantificeerd cijfer voor hoeveel langer/duurder de route Mombasa/Djibouti–Rotterdam wordt bij een volledige Kaap-omweg (de gevonden percentages/dagen gelden voor het bredere Azië–Europa-traject). Voor de Oost-Afrika-corridor specifiek was geen aparte, citeerbare impactstudie te vinden.

Live scheepvaart — welke schepen nu klaarliggen

Niet mogelijk binnen dit dashboard: een statische pagina kan geen actuele scheepsposities, exacte vertrektijden of dagelijkse frequentie tonen — dat vereist een live AIS-databron (scheepstransponders) met een doorlopende koppeling, niet een eenmalig onderzoek. Onderstaande platforms tonen dat wél live, per haven, inclusief verwachte aankomsten en vertrekken van de afgelopen 24 uur en komende 30 dagen:

06 — Regelgeving & governance

EUDR en nationale exportregimes

Twee lagen regelgeving spelen tegelijk: EU-importvereisten (EUDR) en nationale exportcontrole per land.

EUDR — EU Deforestation Regulation

7 grondstoffen incl. koffie Grote ondernemingen: van kracht 30-12-2025 MKB: van kracht 30-06-2026
  • Elke kilo groene koffie de EU in moet vergezeld gaan van GPS-coördinaten van het perceel van herkomst.
  • Due-diligence verklaring vereist: geen ontbossing op dat perceel na 31 december 2020.
  • Geschatte compliancekosten: €0,10–0,50 per kilo groene koffie, sterk drukkend op kleine boeren.

De regeling is meermaals uitgesteld (oorspronkelijk eerder, daarna verschoven). Sommige juridische bronnen melden inmiddels een verdere verschuiving naar eind 2026 (grote/middelgrote bedrijven) en medio 2027 (micro/kleine bedrijven). Verifieer de actuele Commissie-mededeling vóór gebruik in een officiële aanvraag.

Compliance-overzicht per land — wat er geregeld moet worden om te mogen exporteren
🇰🇪 KenyaAFA — Coffee Directorate
ExportlicentieKSh 100.000/jr (1 bron) · USD 100 (andere bron — wijkt af)
MinimumkapitaalKES 300.000
Doorlooptijd~30 dagen
EU-toegangEPA — duty-free sinds juli 2024

Vereist: certificaat van inschrijving (incorporatie), bankafschriften, bewijs van bedrijfspand. Licentie jaarlijks te vernieuwen.

🇪🇹 EthiopiaECTA
ExportlicentieKosten niet gevonden
KanalenECX-veiling óf Direct Specialty License (DSL)
Verplicht certificaatCLU-gradecertificaat (Coffee Liquoring Unit)
EU-toegangEBA (LDC) — duty-free

Niet gevonden: een specifiek licentietarief van ECTA — wel bevestigd dat een geldige licentie én CLU-gradecertificaat verplicht zijn; geen coffee mag Ethiopië verlaten zonder dat certificaat.

🇷🇼 RwandaNAEB
LicentiekostenUSD 100 (aanvraag)
Minimum capaciteit50 ton export-/opslagcapaciteit
Geldigheid1 jaar, op verzoek hernieuwbaar
EU-toegangEBA (LDC) — duty-free

Vereist: formele aanvraagbrief aan NAEB, businessplan, bedrijfsregistratiecertificaat, magazijninspectie ter plaatse.

🇹🇿 TanzaniaTanzania Coffee Board
Research cess0,375% van totale waarde
Exportheffing (levy)1% van totale waarde
Sample feeUSD 1.500/seizoen
EU-toegangEBA (LDC) — duty-free

Daarnaast een variabele "coffee levy", per Gazette-kennisgeving vastgesteld door de minister. Niet gevonden: het exacte registratietarief voor de exportlicentie zelf.

🇺🇬 UgandaUCDA
ExportlicentieUGX 1.500.000/jr
Performance bondUSD 25.000 (non-cash)
Cess (heffing)2% van FOB/FOT-prijs (was 1% t/m juni 2022)
EU-toegangEBA (LDC) — duty-free

Hoogste financiële instapdrempel van de vijf landen door de combinatie van jaarlicentie én performance bond.

EU/Nederland-kant — wat geldt bij invoer
Invoerrecht groene koffie (cafeïnehoudend)0% — standaard EU-tarief, alle landen
Invoerrecht groene koffie (gedecafeïneerd)8,3% (0% onder EBA/GSP+/EPA)
BTW bij invoer (NL)9%, verlegbaar via artikel 23-vergunning
Fytosanitair certificaatNiet vereist voor groene bonen*

Elke invoer van buiten de EU vereist een EORI-nummer en een douaneaangifte bij de Nederlandse douane. Rauwe, cafeïnehoudende groene koffie kent sowieso al een standaard EU-invoerrecht van 0% — ongeacht land van herkomst. Het EPA/EBA-voordeel (zie kaarten hierboven) wordt vooral relevant zodra er verderop in de keten verwerking plaatsvindt (branden, ontcafeïneren).

* Alleen verse, onbewerkte koffiebessen hebben volgens de NVWA een fytosanitair certificaat nodig — niet de gedroogde groene boon zoals die internationaal wordt verhandeld. Een veelgemaakte misvatting. EUDR-verplichtingen (GPS-plotdata, due-diligence-verklaring — zie paneel bovenaan deze sectie) komen bovenop dit reguliere douane/BTW-traject en gelden los van het EPA/EBA-tarief.

07 — Handelaren & spelers

Wie verhandelt de bonen

Een beperkt aantal internationale handelshuizen domineert de fysieke groene-koffiehandel tussen Oost-Afrika en Europa.

#1 — Marktleider

Neumann Kaffee Gruppe (NKG)

Grootste groene-koffiegroep ter wereld. Exportmolens, opslag en kwaliteitslabs in 27+ landen. Naar schatting 1 op de 8 wereldwijd geconsumeerde bonen loopt via NKG.

Top-tier

Olam Group

Diepe origin-aanwezigheid in Afrika en Azië, sterk in digitale traceerbaarheid en duurzame sourcing-programma's.

Top-tier

ECOM Agroindustrial

Focus op duurzame en gecertificeerde koffie, met farmer support centers en climate-smart trainingsnetwerken op origine.

Top-tier

Louis Dreyfus Company

Grote grondstoffenhandelaar met sterke logistiek-, hedging- en gecertificeerde sourcingcapaciteit.

Top-tier

Volcafe

Toonaangevende groene-koffieleverancier met specialty-divisies en boerenondersteuningsprogramma's voor productiviteit en klimaatweerbaarheid.

Origin-specialist

Sucafina

Actief met eigen origin-desks in o.a. Rwanda en Tanzania — sterke lokale aanwezigheid naast de grote generalisten.

08 — Beurzen & lots

Hoe een lot van boer naar koper beweegt

Geen enkele publieke bron ontsluit individuele lot-transacties in real time — onderstaand zijn de mechanismen waarmee lots wél systematisch worden geprijsd en verhandeld.

Nairobi Coffee Exchange (Kenya)

Coöperaties leveren gemalen koffie aan licensed brokers. Coffee Directorate verzorgt grading; monsters gaan naar licensed buyers voor cupping vóór de wekelijkse veiling. Winnaar krijgt een Coffee Warrant en regelt exportdocumentatie.

AAScreen 18 (7,2mm) — grootste boon, hoogste prijs
ABScreen 17+16 — grootste volumegrade (~40–50%)
PB / CPeaberry resp. kleinere screens

Ethiopia Commodity Exchange (ECX)

Verplicht clearingpunt voor het merendeel van het Ethiopische exportvolume voordat het bij een buitenlands magazijn aankomt.

G1Gewassen: 0–3 defecten/300g · Natural: 0–15 defecten/300g
G2–G4Aflopende kwaliteit, oplopend defectaantal
G5Laagste nog exporteerbare grade

Moshi-veiling (Tanzania Coffee Board)

Wekelijkse veiling in Moshi tijdens het oogstseizoen. Sinds de hervorming van 2018 moeten smallholders via coöperaties leveren — geen directe individuele verkoop meer aan de veiling.

Rwanda & Oeganda — private treaty

Geen centrale veilingbeurs van vergelijkbare schaal. Handel verloopt overwegend via directe contracten tussen wasstation/exporteur en internationale koper (private treaty), met NAEB resp. UCDA als certificerende/regulerende laag.

Lotidentificatie — hoe een lot een uniek nummer krijgt

ICO-merk (alle ICO-lidlanden)

Elke jute baal draagt een uniek, fysiek opgedrukt merk volgens vaste opbouw: landcode (max. 3 cijfers) + code teler/exporteur (max. 4 cijfers) + volgnummer van de partij (max. 5 cijfers, herstart bij "1" op 1 oktober — start van het ICO-koffiejaar). Kenya = landcode 037 (bevestigd). Voor Ethiopië is dit systeem eveneens verplicht (ICO-lid), maar de specifieke landcode was in publiek doorzoekbare ICO-documentatie niet te achterhalen — zie notitie hieronder.

ECX lot-ID (Ethiopië)

Elk lot dat via de Ethiopia Commodity Exchange gaat, krijgt een uniek digitaal ID dat de route van verwerkingsstation naar exportmagazijn volgt. Tracering stopte historisch op woreda- (district-)niveau — bewust geanonimiseerd om prijsmanipulatie te voorkomen. Sinds recente hervormingen (o.a. Directive 1106/2025) publiceert ECX traceerbare lotdata vóór veiling en is directe, identity-preserved levering van producent aan exporteur toegestaan buiten de klassieke ECX-grading om.

EUDR DDS-referentienummer (EU-import)

Bovenop het ICO-merk komt sinds de EUDR een tweede, digitaal spoor: elke zending naar de EU vereist een Due Diligence Statement (DDS), ingediend in het EU-systeem TRACES NT. Dat systeem genereert een uniek referentienummer per DDS, gekoppeld aan GPS-plotdata (punt voor kleine percelen, polygon voor percelen ≥4 ha). Branders nemen dit referentienummer van hun leverancier over als bewijs dat de due-diligence-verplichting voor dat lot is vervuld.

Niet gevonden: een citeerbare, publiek doorzoekbare ICO-landcode specifiek voor Ethiopië — de ICO-regelgeving bevestigt dat het systeem ook voor Ethiopië geldt, maar het exacte cijfer stond niet in de geraadpleegde bronnen. Ook een sluitende, actuele technische specificatie van het ECX-lot-ID-formaat (aantal cijfers/opbouw) was niet publiek vindbaar — alleen dat het bestaat en wat het volgt. Deze punten zijn hier bewust niet ingevuld met een aanname.

09 — Nieuws

Belangrijkste koffienieuws uit Oost-Afrika

Scrollbare feed van recente, geverifieerde headlines. Ook dit is geen live feed — een statische pagina kan niet automatisch nieuwe artikelen binnenhalen. Onderstaande items zijn handmatig verzameld tijdens onderzoek op 29 juli 2026; ververs dit dashboard periodiek opnieuw (of vraag een nieuwe update) om recentere headlines te krijgen.

22 jul 2026Ethiopia

Ethiopië lanceert eerste wereldwijd e-commerceplatform voor directe export van gebrande koffie

Nieuw cross-border platform maakt het mogelijk dat internationale consumenten specialty-merken rechtstreeks besteld krijgen, levering binnen enkele dagen — een stap richting meer waarde-toevoeging binnen Ethiopië zelf.

Ethiopia Today ↗
21 jul 2026Kenya

Kenia verscheept eerste rechtstreekse premium-zending naar Italië — zonder tussenhandelaren

SumSeron Coffee stuurde 20 containers naar de haven van Triëst, Kenia's allereerste directe koffiezending naar Italië buiten green-bean-traders of veiling om. Inkoopprijs boven USD 9,50/kg.

Coffee Geography Magazine ↗
10 jul 2026Ethiopia

Ethiopische Galani Coffee wint Afrika-categorie Global Coffee Awards

Erkenning voor Ethiopische kwaliteit op wereldwijd podium, aangekondigd op 6 juli 2026.

Perfect Daily Grind ↗
8–10 jul 2026Rwanda

Africa Coffee & Tea Expo in Kigali

Driedaags regionaal vakevenement in het Kigali Convention Centre, met producenten en kopers uit de hele regio.

10Times ↗
6–8 jul 2026Uganda

Recordprijs op Londense specialty-veiling voor Oegandese Natural Geisha

Producent Mountain Harvest haalde op zijn "The Paradigm Shift"-veiling een topprijs van USD 350,02/kg voor een Natural Geisha-lot van Rwenzori Estate.

Barista Magazine ↗
3 jul 2026Ethiopia

Ethiopië bereikt record van USD 3 miljard aan koffie-exportinkomsten

Hoogste koffie-exportomzet ooit voor Ethiopië dit fiscale jaar, toegeschreven aan boeren, exporteurs, coöperaties en overheidsinstellingen samen langs de hele waardeketen.

ENA English ↗
22 jun 2026Uganda

Uganda Coffee Report: productie stabiel, overheid signaleert strategiewijziging

USDA-rapport: productie MY2026/27 verwacht +0,9% naar 7,16M bags, export +1,9% naar 6,83M bags — na een zwakkere mei.

Daily Coffee News ↗
Juni 2026Kenya

President Ruto lanceert Coffee Revival Through Cooperative Societies Programme

Doel: nationale koffieproductie verdrievoudigen naar 150.000 ton tegen 2029, en binnenlandse consumptie optrekken van 2% naar 20% van de jaarproductie binnen vijf jaar.

allAfrica ↗
Mei 2026Uganda

Oegandese koffie-inkomsten in mei −38% jaar-op-jaar

Daling door lagere exportvolumes gecombineerd met lagere wereldmarktprijzen op dat moment.

CNBC Africa ↗
Feb 2026Tanzania

Tanzania erkend als Afrika's #1 producent van gecertificeerde koffie

Op de AFCA-conferentie 2026 aangewezen als wereldwijd vierde (na Brazilië, Peru en Mexico) — een eerste voor een Afrikaans land.

allAfrica ↗
2025 (jaarcijfer)Rwanda

Rwanda haalt recordexportomzet van USD 148,6 miljoen in 2025

+65% jaar-op-jaar — het hoogste exportcijfer ooit voor de Rwandese koffiesector, gevolgd door een zwakkere kersopbrengst in 2026 na het sterke 2025-seizoen.

Sucafina ↗
Jul 2025Ethiopia

Hoogste ooit betaalde prijs voor Ethiopische koffie: USD 1.604/kg

Op de eerste online veiling van Testi Specialty Coffee-oprichter Faysel Abdosh ging een Sidama Keramo Super Natural-lot voor dit recordbedrag van de hand.

Daily Coffee News ↗

10 — Bronnen & methodologie

Herkomst van de data

Dit is geen live feed. Alle cijfers zijn op 29 juli 2026 handmatig opgehaald via webonderzoek uit de onderstaande publieke bronnen (marktdata-aggregators, USDA/FAS-rapporten, brancheorganisaties, gespecialiseerde koffie-media). Prijzen, volumes en regelgeving veranderen continu — verifieer cijfers bij de bron voordat je ze gebruikt in een officieel document (zoals een subsidieaanvraag).

Er is bewust geen data gefabriceerd voor punten die niet publiek vindbaar waren (zoals individuele lot-transacties) — die onderdelen zijn beschreven op mechanisme-niveau in plaats van met verzonnen cijfers.